تاريخ : یکشنبه ۵ خرداد۱۳۹۲ | 16:1 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خداوند

به یاد کنث والتز

به مناسبت درگذشت نظریه‌پرداز مشهور سیاست بین‌الملل

رضا رضایی مصدق

شبنم جعفری

اعتبار علمی والتز به‌ حدی است که توسعه دپارتمان علمی سیاست بین‌الملل نتیجه حاشیه‌نویسی دیگر متفکرین بر آثار والتز بوده است.

کتاب «نظریه سیاست بین الملل» کنث والتز (1979) از مهمترین متون نظری روابط بین الملل محسوب می شود و این برداشت وجود دارد که از همه آثار دیگر در حوزه روابط بین الملل، بیشتر به آن استناد و از آن نقل قول شده است. وی در این اثر، نظریه واقع گرایی ساختاری خود را ارائه می کند. این اثر وی، نه تنها از نظر برداشت ساختاری او از سیاست بین الملل اهمیت دارد، بلکه به دلیل بحث نسبتاً مشروحی که درباره نظریه پردازی در روابط بین الملل دارد نیز جالب توجه است. کتاب، «انسان، دولت و جنگ» (1964) اثر مهم دیگر وی که تلاشی بود برای توضیح جنگ در روابط بین الملل.

برای مشاهده متن منتشر شده در روزنامه جوان.

برای مشاهده متن منتشر شده در سیاست ایرانی.


برچسب‌ها: کنث والتز, سیاست بین الملل, نو واقع گرایی, واقع گرایی ساختاری, رضا رضایی مصدق

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱ خرداد۱۳۹۲ | 7:43 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

چرا ایران باید به بمب دست یابد؟

کنث والتز

بحث بهترین پاسخ اسرائیل و ایالات متحده به فعالیت های هسته ای ایران در چند ماه اخیر بسیار داغ بوده است. آنچه کاملا نمایان است اعمال تحریم های سخت آمریکا علیه جمهوری اسلامی است و اتحادیه اروپا نیز در ماه ژانویه تصمیم گرفت از نخستین روز جولای تحریم های نفتی را علیه ایران اعمال کند. هرچند ایالات متحده، اتحادیه اروپا و ایران به تازگی به میز مذاکره باز گشته اند اما هنوز حس ادامه بحران قابل لمس است.


برچسب‌ها: ایران, انرژی هسته ای, کنث والتز, رضا رضایی مصدق

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۲۱ اردیبهشت۱۳۹۲ | 2:33 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

درباره ایدئولوژی

به کوشش: رضا رضایی (مصدق)

با همکاری

غزاله خیری

ش. فرهادی

میلاد خوست

تقدیم به اساتید و دانشجویان رشته روابط بین الملل دانشگاه آزاد کرج

بویژه آنانکه در راه شناخت صبر می کنند و در راه قضاوت شکیباییِ بیشتر

و تقدیم به آنانکه به نمی دانم هایشان بیشتر از می دانم هایشان ایمان دارند

چکیده:

مفهوم ایدئولوژی یکی از دشوارترین و پیچیده ترین مفاهیمی است که شباهت های احتمالی تفکر تئوریک در این باب با دنیای واقع نه عامدانه است و نه تصادفی؛ بلکه اجتناب ناپذیر است. بخش ها و قسمت های عمده ای از اندیشه و تفکر در علوم اجتماعی آغشته به ایدئولوژی است. در این مقاله در صدد آن هستیم که مفهوم غامض، نوپا و پر شیطنت ایدئولوژی را واکاوی نماییم. بر همین اساس «درباره ایدئولوژی» را به رشته ای خاص محصور نمی نماییم و در برداشت مبسوط آن، در گستره علم الاجتماع یا علوم انسانی آن را مطالعه می کنیم.

بر این اساس ابتدا تاریخ کوتاهی از شکل گیری این مفهوم را ارایه می کنیم و سپس به توپولوژی می پردازیم و در قسمت سوم در رابطه با وجوه ایدئولوژی به بحث می نشینیم.


* نکته: این مقاله، به صورت مبسوط تر با نام «ایدئولوژی و علم روابط بین الملل» توسط همین نویسندگان منتشر خواهد شد.


برچسب‌ها: رضا رضایی مصدق, ایدئولوژی, روابط بین الملل, نظریه, علوم اجتماعی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۹ آذر۱۳۹۱ | 0:35 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

قطعنامه های سازمان ملل در دوره جنگ ایران و عراق

حماسه 8 سال دفاع مقدس بدون شك يكي از مهمترين و ماندگارترين دوران تاريخ پر فراز و نشيب ايران است كه درسهاي زيادي به ايرانيان بخصوص نسل جوان ايران زمين آموخت، حماسه اي كه با وجود حمايت همه جانبه كشورهاي استكباري و اعراب منطقه و حتي سازمان هاي به ظاهر بي طرف بين المللي از رژيم متجاوز بعث عراق و مظلوميت و بي پناهي ملت ايران، با پايمردي و جان فشاني جوانان با غيرت ايراني، برگي بي بديل از شجاعت و شهامت را در تاريخ كهن ايران زمين به يادگار گذاشت.


برچسب‌ها: قطعنامه ها, سازمان ملل, ایران, عراق, امنیت

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۲۷ آبان۱۳۹۱ | 21:1 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

شادی خیانت وار ناگزیر از عضویت در سازمان ملل

(مقاله اختصاصی مطالعات امنیتی، نظامی و مسائل استراتژیک)

رضا رضایی (مصدق)

این مقاله، تقدیم به همه دانشجویان ارشد روابط بین الملل –دانشگاه آزاد کرج –پاییز 91

درس نقش ایران در سازمان های بین المللی –استاد پریچهره شاهسوند

این یک قمار بر سر محال در اندیشیدن نیست. یک نگاه کژ شده مبتنی بر میل است برای اندیشیدن به امور نیاندیشیده شده. فهمی است لخت و عریان که اندیشه را به یک فانتزی پورنویی روکش می نماید. چنین پنداری از یک فانتزی پورنویی از آن روست که زبان همچون شبکه ای اجتماعی است که در آن معنا تنها تا آنجا وجود دارد که به شکل بین الاذهانی بازشناسی می شود. نوعی نمادینه کردن. من سازمان ملل را بر اساس منشور آن و پایه های تاریخی و نقطه گاه های آغازین آن، مبتنی بر یک دستگاه ایدئولوژیک می دانم که برای تحلیل آن در فراسوی شکوه خیره کننده عنصری که استحکام این دستگاه را حفظ می کند، عملکردی همانگویی و خود ارجاع را بازشناسی می نمایم که نقطه آجیدنش تهی است یا بهتر است بگویم «دال بدون مدلول» است. چرا که دلالتِ این مدلول منطبق با کنشی است که عامل دال را در درون حوزه مدلول بازنمایی می کند و خودش را اعلام می نماید. من می خواهم آنچنان که لاکان به تابلوی «سفرا» اثر هولباین اندیشیده است، به دستگاه ایدئولوژی و ساختِ بی ریختی که سازمان ملل بنا داشته و خود مبتنی بر آن بنا شده، بیاندیشم. یعنی به عناصری بنگریم که این دستگاه را سرپا نگه می دارد، یعنی به زعم ژیژک، به ضامن برخاسته و «نرینه» معنا، قادر می شویم در درون آن، تجسم یک فقدانِ پیش از آغاز را بازشناسیم. بر این اساس می خواهم به شادی خیانت وارِ ناگزیر از عضویت در سازمان ملل بنگرم. و این نه بدان مفهوم نمایه سازی شده برخواسته از پیش داوری دیگران برای متهم کردن نگارنده به سیاه نماییِ پارانویایی است.


برچسب‌ها: رضا رضایی مصدق, ژیژک, لاکان, سازمان ملل متحد, صلح, امنیت

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۸ شهریور۱۳۹۱ | 23:16 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

آیا جهان، در پی مسابقه تسلیحاتی دیگری است؟

گفت و گوی سیاست ایرانی با رضا رضایی مصدق

ایالات متحده آمریکا، به تنهایی فروشنده یک سوم میزان تسلیحاتی بود که در سال 2011 به فروش رسیده است. این نزخ برابر است با 66 میلیارد و 300 میلیون دلار. روسیه، با اختلاف فاحشی، با نرخ 4 میلیارد و 800 میلیون دلار در رده دوم قرار دارد. چندی پیش نیز رسانه ها خبر از آزمایش موشک بالستیک جدیدی از سوی چین دادند که بخش کلاهک آن قابلیت جدا شدن دارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این موشک بالستیک جدید چین، پاسخی است به سیستم پدافند هوایی آمریکا. این موشک ها دارای چندین کلاهک هستند و در عین حال ردیابی و نابود کردن آنها بسیار سخت است. بر این اساس گفت و گویی را با رضا رضایی مصدق، کارشناس مسائل امنیتی، نظامی و استراتژیک ترتیب داده ایم و از او پیرامون مسابقه تسلیحاتی در جهان و میان قدرت های بزرگ به طور کلی و میان چین و آمریکا به طور خاص پرسیده ایم.

منبع: سیاست ایرانیبرچسب‌ها: رضا رضایی مصدق, سیاست ایرانی, مسابقه تسلیحاتی, قدرت های بزرگ

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۱ | 4:46 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

قرائتی مورگنتایی از دیپلماسی غیرمتعهدها در تهران

روح مدارا، لازمه تعامل پیشرو در نشست تهران

رضا رضای مصدق

با توجه به اینکه این روزها اجلاس سران غیرمتعهدها در کانون توجه تحولات جهانی و بویژه منطقه ای برای ایران می باشد، و هر روز ده ها و صدها تحلیل پیرامون آن ارائه می گردد و به فراخور هر یک قرائت های متفاوتی از آن ارائه گردیده است، شاید مناسب باشد در قرائتی راهبردی خطاب به همه سران غیرمتعهدها و در عین حال بازیگران خارج از این دسته، از دریچه نقطه نظرات هانس جی. مورگنتا به دیپلماسی در حال شکل گیری غیرمتعهدها نگاهی افکنیم و نکته هایی راهبردی را از این منظر بررسی نماییم.


لینک متن منتشر شده


برچسب‌ها: رضا رضایی مصدق, عدم تعهد, تهران, ایران, جنبش عدم تعهد, مدارا

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۲۶ تیر۱۳۹۱ | 0:37 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

شبيه‌سازي ديپلماسي اجبار امريكا در مقابل ايران

رضا رضایی (مصدق)

با وجود پایان جنگ سرد، برخی از سندرم ادبیات و رفتارهای آن دوران، هنوز در سیاست خارجی بسیاری از کشورها دیده می شود. در این نوشتار، در صدد آنیم تا سیاست خارجی ایالات متحده را در برابر برنامه هسته ای ایران، بر اساس تئوری های دیپلماسی اجبار و در چهارچوب مفهوم کلی تر بازدارندگی مورد بررسی قرار دهیم.

لینک منتشر شده مطلب


برچسب‌ها: رضا رضایی مصدق, انرژی هسته ای, ایران, ایالات متحده

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۰ تیر۱۳۹۱ | 14:32 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

واكاوي هويت هسته‌اي كشور ما در نظام بين‌الملل

رنگ هويت هسته‌اي ايران «سفيد» است

رضا رضایی (مصدق)

این مقاله در صدد آن است تا بر اساس نظریه سازه انگاری به تبیین هویت هسته ای مهمترین و درگیرترین کشورها در نظام بین الملل بپردازد و چهره ای کلی از هویت آنها را ارائه نماید. بدیهی است برای این منظور، می بایست از نظریه سازه انگاری بهره جست تا بتوان به سوال مرتبط با این نوشتار پاسخ گفت.


لینک مطلب در سایت روزنامه جوان.


برچسب‌ها: رضا رضایی مصدق, انرژی هسته ای, ایران, سازه انگاری, هوست هسته ای, هویت

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۱ | 10:38 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

نگاهی به فروپاشی و از هم پاشیدگی نسبت های دیرینه خانواده های بزرگ و حکومتی اروپایی

گسست «خانواده» در بستر بحران های اروپا

 

رضا رضایی (مصدق)

در اروپای قرون گذشته، اکثر خانواده های سلطنتی حاکم بر کشورها، روابط نزدیک و خویشاوندی با یکدیگر داشتند. همین امر موجب شد سیستم و مشی دیپلماتیک اروپایی به تدریج، خصوصیات خاص خود را بیابد که تا اواخر قرن نوزدهم، این خصوصیات تغییر نکرد. در حقیقت منافع سلسله های بزرگ امپراتوری و خانواده های حاکم، تامین و متقابلاً رعایت می شد. بر این اساس، دولت های اروپایی با توجه به منافع متقابل و خواسته های پادشاهان، به این نتیجه رسیده بودند که با ایجاد «موازنه قدرت» و متعادل کردن نیازهای گروهی در قالب کشورها، امکان سازش و تفاهم بیشتر است. این شیوه دیپلماسی، که در یک محیط بسته و خانوادگی انجام می شد، به تدریج یک شیوه روابط سیاسی در حقوق بین الملل به وجود آورد.


برای مشاهده لینک مطلب منتشر شده اینجا کلید کنید.


برچسب‌ها: اتحادیه اروپا, کشورهای اروپایی, غرب

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۳ خرداد۱۳۹۱ | 15:32 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

چگونه پيمان منع جامع آزمايش‌هاي هسته‌اي جاده بازكن غربي‌هاست؟

ديوار بلند (C T B T) بين داراها و ندارهاي هسته‌اي

رضا رضایی (مصدق)

معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای (C.T.B.T)، پیچیده ترین معاهده ای است که حاصل 55 سال تجربه در کنترل تسلیحات، جاسوسی و ضد جاسوسی است. این معاهده مکمل معاهده منع تکثیر سلاح های هسته ای (N.P.T) است که جهان را به طبقه داراها و ندارها تقسیم می نماید.

در نوشتار حاضر در صدد آنیم تا رژیم بازرسی را مطابق آنچه سازمان پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای تدارک دیده است، مطالعه نماییم و سپس به مسائل راهبردی ایران در رابطه با این پیمان بپردازیم. مطالب ذیل از سایت اینترنتی این سازمان اقتباس شده است.

متن کامل در ادامه مطلب.

لینک مطلب در سایت رسمی سازمان پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای (CTBTO)

لینک مطلب در سایت روزنامه جوان

لینک مطلب در سایت شفاف


برچسب‌ها: رضا رضایی مصدق, CTBT, NPT, انرژی هسته ای

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۲۶ آذر۱۳۹۰ | 7:28 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

مقدمه ای بر تاریخ تحولات سیاسی ایالات متحده آمریکا

مقاله اختصاصی وبلاگ مطالعات امنیتی، نظامی و مسائل استراتژیک

رضا رضایی (مصدق)

این مقاله تقدیم به دکتر محمد امجد

مقدمه:

تاریخ ظهور و زوال های بسیاری از ملل را در درون خود جای داده است. تمدن هایی که یکی پس از دیگری آمده اند و پس از چندی مضمحل گشته و یا نشانه هایی از خود به جای گذاشته اند و یا به کلی توسط تمدنی دیگر یا عواملی دیگر اساساً بی هیچ نشانه ای نابود شده اند.

علی رغم ظهور کشورهای اروپای غربی، ژاپن و چین به صورت قدرت های بزرگ اقتصادی، ایالات متحده همچنان نفوذ و گسترده خود را حفظ کرده است.[1] در این نوشتار برآنیم تا به بررسی تاریخ پیدایش و شکل گیری حکومت ایالات متحده آمریکا بپردازیم.[1] - امروزه نه تنها آمریکا، بلکه کشورهای بسیاری بحران هایی را پیش رو دارند که بسیار جدی بوده و این بحران ها می رود تا بسیار ی از ملل را به ورطه نابوده بکشاند.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۲۳ آبان۱۳۹۰ | 15:24 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

پیچیدگی های مفهوم تروریسم

منیره رضایی

رضا رضایی مصدق

جهانی که امروزه در آن زندگی می کنیم کلیت چهره اش در حال دگرگونی است. جهان پیش رو با خطر بدون تردید انفجار آمیز خشونت مواجه است. خشونتی نا متمرکز، نا متقارن و در دسترس تر برای همه. و یکی از وجوه این خشونت مسئله تروریزم است. اما این تروریسم امروز یکی از متکثر ترین مفاهیم ادبیات امنیتی و بین الملل است. مفهومی فوق العاده موسع که به منظور مطالعه آن نمی توان آن را به مفاهیم و واحدهایی مضیغِ صرف تبدیل کرد.

برای مشاهده نسخه منتشر شده و PDF  اینجا کلیک کنیدادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۳ آبان۱۳۹۰ | 17:29 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

برنارد لوئیس صهیونیست، نسخه تجزیه جهان اسلام را می پیچد

تئوریسین آمریکا طراح خطرناک ترین طرح قرن

 

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری اسلام تودی، "فتحی شهاب الدین"، نویسنده جهان عرب در مقاله‌ای به تبیین و تشریح طرح برنارد لوئیس درباره تقسیم جهان اسلام و عرب می‌پردازد و در این‌باره می‌نویسد.

کسانی‌که تاریخ را نمی‌خوانند، گمان می‌کنند، آنچه آمریکا در عراق انجام داده و این کشور را اشغال کرده، اقدامی تصادفی و زاده حوادث اتفاقی بود است، پس از آن شاهد حوادث سودان بودیم که منجر به جدایی جنوب سودان از شمال آن شد، درحالی‌که بسیاری آنچه را که فراموش کرده‌اند، این حقیقت بزرگ است که این اقدامات جزیی از اجرای یک طرح استعماری است که صهیونیسم جهانی آن را برای تفکیک و تجزیه جهان اسلام و عرب طراحی کرده تا براساس آن این دو جهان را به کشورهای مجزا و کوچک تبدیل کند و به این وسیله زمینه حاکمیت رژیم صهیونیستی ابتدا بر سرزمین فلسطین و سپس بر سراسر منطقه خاورمیانه را فراهم کند.

اما هدف از انتشار این مطلب آشنا کردن جهان اسلام و بویژه جوانان مسلمان با این طرح خطرناک است، بخصوص این‌که صهیونیسم بین الملل برای شستشوی مغزی جوانان و تحریف آنها سرمایه‌گذاری کلانی را کرده تا به این وسیله به طرح رژیم صهیونیستی و آمریکا خدمت کنند.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۰ | 15:14 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

پویش های روابط بین المللی پس از بحران اقتصادی غرب

اسماعیل رضایی

رضا رضایی مصدق

 

ما در این مقاله در صدد آنیم تا تحت تاثیر چارچوب تحلیلی مکتب کپنهاگ، آنچنان که مفهوم امنیت در نظام بین الملل، چارچوبی تحلیلی نوینی را در آن مکتب تحقق می بخشد، به این مسئله بپردازیم که در رابطه با آنچه منطقه گرایی و مجموعه های امنیتی نامیده می شود، چگونه بوسیله یک قیاس تاریخی، می توان پویش های روابط بین المللی را پس از بحران اقتصادی غرب را به شیوه ای علمی پیش بینی کرد.

برای مشاهده نسخه PDF و منتشر شده اینجا کلیک کنید.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۱۸ مرداد۱۳۹۰ | 0:34 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

قصه بحران اقتصادی امریکا از کجا آغاز شد

گفتاری از سعید لیلاز، کارشناس مسائل اقتصادی برای دیپلماسی ایرانی


سعید لیلازادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۰ | 15:20 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

اسامه بن لادن کشته شد. این خبری بود که اوباما دیشب در یک نطق تلویزیونی اعلام داشت. بر این اساس می توان پرسید، آیا اساساً پرونده گروه تروریستی القاعده از روی میز سیاست خارجی آمریکا کنار خواهد رفت یا این خبر کنش ها و تحرکات جدیدی را بوجود خواهد آورد؟ همچنین پرسیدنی است اگر واقعاً این پرونده از روی میز تصمیم گیران و سیاست سازان ایالات متحده کنار برود، پرونده بعدی و مهمتر کجاست. شاید بد نباشد به کتاب نظریه و زبر نظریه در روابط بین الملل اثر فرد چرنوف نظری دوباره بیافکنیم.

رضا رضایی (مصدق)تاريخ : شنبه ۳۰ مرداد۱۳۸۹ | 17:9 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

جرقه حمله به ایران در لبنان زده می‌شود

مترجم : سارا قاسمی

 

دیپلماسی ایرانی: جنگ‌ها در عراق و افغانستان، خشونت در پاکستان، ناآرامی‌ در جنوب شرقی ترکیه و حتی افزایش تنش در شبه جزیره کره در دو هفته اخیر همه و همه از آنچه در لبنان اتفاق افتاد، تاثیر گرفت. پیش از این حوادث به نظر می‌رسید که تنش میان غرب و ایران اندک اندک در حال فروکش کردن است، اکنون اما با انچه که در لبنان رخ داد همگان به این باور رسیدند که تنش میان ایالات متحده ایران هر روز گسترده‌تر از دیروز می‌شود.

ماجرا اما از زمانی آغاز شد که...

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۲۴ مرداد۱۳۸۹ | 3:51 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

متن کامل نامه امام خمینی به گورباچف

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

جناب آقای گورباچف صدر هیئت رئیسه اتّحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی با امید خوشبختی و سعادت برای شما و ملت شوروی.

از آن‌جا که پس از روی کارآمدن شما چنین احساس می‌شود که جناب عالی در تحلیل حوادث سیاسی جهان، خصوصاً در رابطه با مسائل شوروی، در دور جدیدی از بازنگری و تحول و برخورد قرار گرفته‌اید و جسارت و گستاخی شما در برخورد با واقعیات جهان چه بسا منشأ تحولات و موجب به‏هم خوردن معادلات فعلی حاکم بر جهان گردد، لازم دیدم نکاتی را یادآور شوم، هر چند ممکن است حیطه تفکر و تصمیمات جدید شما، تنها روشی برای حل معضلات حزبی و در کنار آنْ حل پاره‌ای از مشکلات مردمتان باشد، ولی به همین اندازه هم شهامت تجدید نظر در مورد مکتبی که سالیان سالْ فرزندان انقلابی جهان را در حصارهای آهنین زندانی نموده بود، قابل ستایش است و اگر به فراتر از این مقدار فکر می‌کنید، اولین مسئله‌ای که مطمئناً باعث موفقیت شما خواهد شد، این است که در سیاست اسلاف خود دایر بر خدازدایی و دین‌زدایی از جامعه که تحقیقاً بزرگ‌ترین و بالاترین ضربه را به پیکر مردم کشور شوروی وارد کرده است، تجدیدنظر نمایید و بدانید که برخورد واقعی با قضایای جهان، جز از این طریق میسر نیست.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۴ مرداد۱۳۸۹ | 7:4 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

خبرگزاری فارس طی خبری اختصاصی اقدام به انتشار متن کامل راهبرد امنیت ملی آمریکا نموده است که لینک متن اصلی و متن ترجمه شده آن در ذیل ارائه می گردد.

متن اصلی راهبرد امنیت ملی آمریکا

متن ترجمه شده راهبرد امنیت ملی آمریکا به همت خبرگزاری فارس
تاريخ : سه شنبه ۲۰ بهمن۱۳۸۸ | 2:7 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

مقدمه

  

منشور ملل متحد در تاريخ 26 ژوئن 1945 در سانفرانسيسكو در پايان كنفرانس ملل متحد درباره تشكيل يك سازمان بين‌المللي به امضاء رسيد و در 24 اكتبر همان سال لازم‌الاجرا گرديد.

اساسنامه ديوان بين‌المللي دادگستري جزء لاينفك منشور ملل متحد است. اصلاحات مربوط به مواد 23، 27 و 61 منشور در 17 دسامبر 1963 توسط مجمع عمومي سازمان ملل متحد به تصويب رسيد و از 31 اوت 1965 لازم‌الاجرا گرديد. اصلاح بيشتري مربوط به ماده 61 در 20 دسامبر 1971 توسط مجمع عمومي به تصويب رسيد و در 24 سپتامبر 1973 لازم‌الاجرا گرديد. اصلاح ماده 109 نيز كه در تاريخ 20 دسامبر 1965 به تصويب مجمع عمومي رسيد در 12 ژوئن 1968 لازم‌الاجرا گرديد.

با اصلاح ماده 23 منشور، تعداد اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد از 11 به 15 افزايش يافت. ماده اصلاحي 27 مقرر داشته است كه تصميمات شوراي امنيت درباره موضوعات مربوط به آئين كار با راي مثبت 9 عضو (سابقاً 7 عضو) و درباره ساير موضوعات با راي مثبت 9 عضو (سابقاً 7 عضو)، از جمله آراء پنج عضو دائم شوراي امنيت، اتخاذ شود.

با اصلاح ماده 61، كه در 31 اوت 1965 لازم‌الاجرا گرديد، تعداد اعضاء شوراي اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد از 18 به 27 افزايش يافت. اصلاح بعدي در ماده مزبور كه از 24 سپتامبر 1973 لازم‌الاجرا شد، تعداد اعضاي شوراي اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد را از 27 به 54 افزايش داد.

اصلاح ماده 109، كه مربوط به بند اول ماده مزبور شد، مقرر مي‌دارد كه مي‌توان يك كنفرانس عمومي توسط دول عضو سازمان ملل‌متحد در تاريخ و محلي كه با دو سوم آراء اعضاء مجمع‌عمومي و راي هر يك از 9 عضو (سابقاً 7 عضو) شوراي امنيت تعيين مي‌شود تشكيل داد تا در منشور ملل‌متحد تجديد نظر شود.

بند سوم ماده 109 كه مربوط به امكان تشكيل كنفرانسي براي تجديد نظر در منشور ملل متحد در دهمين دوره اجلاسيه عادي مجمع عمومي است به همان صورت باقي مانده و در اشاره‌اي كه “راي هر يك از 7 عضو شوراي امنيت” رفته تغييري داده نشده زيرا سال 1955 در دهمين دوره اجلاسيه عادي مجمع عمومي و در شوراي امنيت براساس بند مزبور اقدام شده است.

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲۰ بهمن۱۳۸۸ | 2:5 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

مقدمه

  

منشور ملل متحد در تاريخ 26 ژوئن 1945 در سانفرانسيسكو در پايان كنفرانس ملل متحد درباره تشكيل يك سازمان بين‌المللي به امضاء رسيد و در 24 اكتبر همان سال لازم‌الاجرا گرديد.

اساسنامه ديوان بين‌المللي دادگستري جزء لاينفك منشور ملل متحد است. اصلاحات مربوط به مواد 23، 27 و 61 منشور در 17 دسامبر 1963 توسط مجمع عمومي سازمان ملل متحد به تصويب رسيد و از 31 اوت 1965 لازم‌الاجرا گرديد. اصلاح بيشتري مربوط به ماده 61 در 20 دسامبر 1971 توسط مجمع عمومي به تصويب رسيد و در 24 سپتامبر 1973 لازم‌الاجرا گرديد. اصلاح ماده 109 نيز كه در تاريخ 20 دسامبر 1965 به تصويب مجمع عمومي رسيد در 12 ژوئن 1968 لازم‌الاجرا گرديد.

با اصلاح ماده 23 منشور، تعداد اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد از 11 به 15 افزايش يافت. ماده اصلاحي 27 مقرر داشته است كه تصميمات شوراي امنيت درباره موضوعات مربوط به آئين كار با راي مثبت 9 عضو (سابقاً 7 عضو) و درباره ساير موضوعات با راي مثبت 9 عضو (سابقاً 7 عضو)، از جمله آراء پنج عضو دائم شوراي امنيت، اتخاذ شود.

با اصلاح ماده 61، كه در 31 اوت 1965 لازم‌الاجرا گرديد، تعداد اعضاء شوراي اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد از 18 به 27 افزايش يافت. اصلاح بعدي در ماده مزبور كه از 24 سپتامبر 1973 لازم‌الاجرا شد، تعداد اعضاي شوراي اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد را از 27 به 54 افزايش داد.

اصلاح ماده 109، كه مربوط به بند اول ماده مزبور شد، مقرر مي‌دارد كه مي‌توان يك كنفرانس عمومي توسط دول عضو سازمان ملل‌متحد در تاريخ و محلي كه با دو سوم آراء اعضاء مجمع‌عمومي و راي هر يك از 9 عضو (سابقاً 7 عضو) شوراي امنيت تعيين مي‌شود تشكيل داد تا در منشور ملل‌متحد تجديد نظر شود.

بند سوم ماده 109 كه مربوط به امكان تشكيل كنفرانسي براي تجديد نظر در منشور ملل متحد در دهمين دوره اجلاسيه عادي مجمع عمومي است به همان صورت باقي مانده و در اشاره‌اي كه “راي هر يك از 7 عضو شوراي امنيت” رفته تغييري داده نشده زيرا سال 1955 در دهمين دوره اجلاسيه عادي مجمع عمومي و در شوراي امنيت براساس بند مزبور اقدام شده است.

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲۰ بهمن۱۳۸۸ | 2:1 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)
نشور ملل متحد

مقدمه

  

منشور ملل متحد در تاريخ 26 ژوئن 1945 در سانفرانسيسكو در پايان كنفرانس ملل متحد درباره تشكيل يك سازمان بين‌المللي به امضاء رسيد و در 24 اكتبر همان سال لازم‌الاجرا گرديد.

اساسنامه ديوان بين‌المللي دادگستري جزء لاينفك منشور ملل متحد است. اصلاحات مربوط به مواد 23، 27 و 61 منشور در 17 دسامبر 1963 توسط مجمع عمومي سازمان ملل متحد به تصويب رسيد و از 31 اوت 1965 لازم‌الاجرا گرديد. اصلاح بيشتري مربوط به ماده 61 در 20 دسامبر 1971 توسط مجمع عمومي به تصويب رسيد و در 24 سپتامبر 1973 لازم‌الاجرا گرديد. اصلاح ماده 109 نيز كه در تاريخ 20 دسامبر 1965 به تصويب مجمع عمومي رسيد در 12 ژوئن 1968 لازم‌الاجرا گرديد.

با اصلاح ماده 23 منشور، تعداد اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد از 11 به 15 افزايش يافت. ماده اصلاحي 27 مقرر داشته است كه تصميمات شوراي امنيت درباره موضوعات مربوط به آئين كار با راي مثبت 9 عضو (سابقاً 7 عضو) و درباره ساير موضوعات با راي مثبت 9 عضو (سابقاً 7 عضو)، از جمله آراء پنج عضو دائم شوراي امنيت، اتخاذ شود.

با اصلاح ماده 61، كه در 31 اوت 1965 لازم‌الاجرا گرديد، تعداد اعضاء شوراي اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد از 18 به 27 افزايش يافت. اصلاح بعدي در ماده مزبور كه از 24 سپتامبر 1973 لازم‌الاجرا شد، تعداد اعضاي شوراي اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد را از 27 به 54 افزايش داد.

اصلاح ماده 109، كه مربوط به بند اول ماده مزبور شد، مقرر مي‌دارد كه مي‌توان يك كنفرانس عمومي توسط دول عضو سازمان ملل‌متحد در تاريخ و محلي كه با دو سوم آراء اعضاء مجمع‌عمومي و راي هر يك از 9 عضو (سابقاً 7 عضو) شوراي امنيت تعيين مي‌شود تشكيل داد تا در منشور ملل‌متحد تجديد نظر شود.

بند سوم ماده 109 كه مربوط به امكان تشكيل كنفرانسي براي تجديد نظر در منشور ملل متحد در دهمين دوره اجلاسيه عادي مجمع عمومي است به همان صورت باقي مانده و در اشاره‌اي كه “راي هر يك از 7 عضو شوراي امنيت” رفته تغييري داده نشده زيرا سال 1955 در دهمين دوره اجلاسيه عادي مجمع عمومي و در شوراي امنيت براساس بند مزبور اقدام شده است.

 ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۰ دی۱۳۸۸ | 23:26 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

مرور مهمترین تحولات جهان در سال 2009


کاترین دیویس

تحلیلگر بی بی سی

باراک اوباما و تلاش برای روابط جدید با جهان اسلام

در آغاز سال 2009 چشم ها به ریاست جمهور باراک اوباما دوخته شده بود و این سوال در ذهن بسیاری مطرح بود که رییس جمهوری جدید آمریکا چه تاثیری برکشورخود و دیگر نقاط جهان برجای خواهد گذاشت.

فضای نوید بخش و امیدوار کننده ای با انتخاب رییس جمهوری جدید آمریکا بوجود آمده بود. باراک اوباما مدت کوتاهی پس از روی کار آمدن توجه خود را به خاورمیانه معطوف کرد.

او اعلام کرد که می خواهد روند صلح خاورمیانه را احیا کند و برای تنش زدایی با جهان اسلام وارد گفتگو شود. در ماه ژوئن باراک اوباما به کشورهای خاورمیانه سفر کرد. با رهبران عربستان سعودی و مصر گفتگوهایی انجام داد و آنگاه در دانشگاه قاهره سخنرانی کرد.

باراک اوباما در بخشی از این سخنرانی گفت:

"من در جستجوی آغازی نوین در رابطه آمریکا با مسلمانان به قاهره آمده ام. رابطه ای بر اساس علایق مشترک و احترام متقابل. رابطه ای براساس این واقعیت که آمریکا و جهان اسلام می توانند به جای رقابت و تقابل در کنار هم قرار بگیرند ."

بگفته جرمی بوئن، سردبیر امورخاورمیانه بی بی سی سخنرانی باراک اوباما شور و شوق تازه ای در میان ناظرانی بوجود آورد که منتقدان سرسخت سیاست خارجی جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا بودند. اما در عمل برآوردن انتظار آنها با مشکل روبرو شد. درخواست آمریکا از اسرائیل برای توقف ساخت شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی با پاسخ مثبتی روبرو نشد و فلسطینیان هم آغاز دوباره مذاکرات را مشروط بر توقف شهرک سازی توسط اسراییل دانستند.
ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۲ مهر۱۳۸۸ | 4:41 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

لزوم مذاکره در موازنه جديد منطقه

نويسنده: دکتر اسد الله اطهري مريان

 

روسيه و چين در مقابل گزينه تشديد تحريم‌ها عليه ايران سکوت کرده‌اند. امريکا خواستار مذاکره با تهران است، ايران با ارائه بسته دوم پيشنهادي خود از آمادگي کامل براي مذاکرات سخن مي‌گويد و در اين ميان اسرائيل همچنان به تلاش‌هايش در راستاي کسب چراغ سبز از قدرت‌هاي جهان براي فشاري قابل توجه به ايران و حتي انتخاب گزينه نظامي ادامه مي‌دهد، اين سوال مطرح است که وضعيت فعلي ايران تا چه اندازه تل آويو را در تحقق اهدافش کمک يا محدود مي‌کند؟

گفتاري از اسد الله اطهري، کارشناس مسائل استراتژيک:ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۹ شهریور۱۳۸۸ | 2:46 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

نگاه امریکا به قدرت و استراتژی ایران در خاورمیانه

گفت وگو با پروفسور لینکلن بلومفیلد استاد علوم سیاسی دانشگاه ام آی تی

اشاره؛ پروفسور لینکلن پالمر بلومفیلد پروفسور علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه ام آی تی یکی از برجسته ترین استادان این رشته در 30 سال اخیر است که در زمینه سیاست خارجی و روند دیپلماسی در خاورمیانه تدریس می کند. وی تحصیلات خود را در هاروارد به پایان رسانده است و 11 سال در وزارت خارجه امریکا فعالیت داشته و مدیر روابط جهانی شورای امنیت ملی امریکا بوده است.

بلومفیلد در یکی از برنامه های مشهور کانال تلویزیونی کریستین ساینس مانیتور، برنامه «50 سال پیش در چنین روزی» را اجرا می کرد و در دهه 90 در سمینارهای دانشگاه ام آی تی درباره سیاست جهانی امریکا سمینار های متعددی داشته است. متن گفت وگو با وی که پیرامون رویدادهای جاری در منطقه با پیشینه تاریخی است و به خصوص درباره سیاست ها و استراتژی تاریخی ایالات متحده امریکا در رابطه با ایران و عراق است، در پی می آید.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۱۷ شهریور۱۳۸۸ | 4:1 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

رقص روسيه با برنامه هسته اي ايران

مترجم : آرزو ديلمقانى

به نظر مي رسد که روسيه بازي دوگانه اي را در ارتباط با برنامه هسته اي ايران ادامه مي دهد. اين بازي دوگانه در مراحل اوليه ممکن است که غرب را از اعمال فشارهاي بيشتر بر ايران برحذر دارد اما شايد به نفع خود روس ها نباشد. يادداشتي در نشريه فارن پاليسي

 ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۲۰ تیر۱۳۸۸ | 3:23 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

شیمون پرز، رئیس‌جمهور اسرائیل در راس هیاتی بلندپایه به آذربایجان سفر کرد.

وزرای تجارت، صنعت و کار، وزیر زیرساخت های کشوری، وزیر علوم ، فرهنگ و ورزش، سخنگوی وزارت دفاع، مدیران عامل صنایع نظامی و 60 تن از مدیران شرکت های بزرگ اسرائیلی شیمون پرز را در این سفر همراهی کردند.

به نوشته روزنامه "پاکستان دیلی" پرز در این سفر همچنین در این سفر از سرگیری مجدد چندین تفاهم نامه همکاری در بخش انرژی و صنایع نظامی متعلق به سال 1992 را با مقامات آذربایجانی به بحث و گفتگو نشست.

گفت و گو با اسدالله اطهرى، ‌کارشناس مسائل استراتژيک در ارتباط با اين سفرادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۹ مرداد۱۳۸۷ | 20:54 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)
تاريخ : چهارشنبه ۹ مرداد۱۳۸۷ | 20:12 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)
تاريخ : یکشنبه ۱۹ خرداد۱۳۸۷ | 16:46 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

اسرار سانسور در رسانه‌هاي آمريكا

 

اسرار سانسور در رسانه‌هاي آمريكا مطبوعات و رسانه‌هاي گروهي، يكي از اركان اصلي دموكراسي به شمار مي‌آيند. آيا رسانه‌هاي گروهي اين پايه‌هاي اصلي دموكراسي در اجراي نقش خود موفق بوده و هستند؟ آيا مي‌شود به آنچه رسانه‌هاي گروهي پخش مي‌كنند، اعتماد كرد؟ آيا رسانه‌هاي گروهي آن‌طور كه خود بيان مي‌دارند، مستقل هستند؟ امروزه شمار كمي از سرمايه‌داران مانند اختاپوس، چنگ بر دستگاه‌هاي ارتباط جمعي انداخته و به يمن غارت‌هاي كلان مالي، بر اين وسايل سلطه و تملك يافته‌اند، لذا اخبار و اطلاعاتي كه مخابره مي‌شود، مي‌بايست مطابق ذوق و علاقه اين مالكان بوده و از زير قيچي آنها بگذرد. به همين دليل تنها بخش‌هايي از اطلاعات و اخبار كه با منافع اين صاحبان اصلي و اربابان جنايتكار آنها مطابقت دارد، به خورد مردم جهان داده مي‌شود. هدف اين نوشته آن است كه ميزان آزادي و استقلال مورد ادعاي رسانه‌هاي جمعي را مورد ارزيابي قرار دهد. قدرتي كه امروزه رسانه‌هاي گروهي براي اعمال نفوذ روي انسان‌ها كسب كرده‌اند، چنان عظيم است كه هيچ نوع قدرت، مقام و ارگاني در هيچ زماني اين اندازه قدرت نداشته است. اگر ديروز نيروهاي ارتجاعي، تنها از آتش و تانك براي سركوب و ارعاب مردم استفاده مي‌كردند، در حال حاضر به يمن تحت كنترل داشتن رسانه‌هاي گروهي و به يمن جهاني بودن آنها، وسيله‌اي برتر و با كاربردي چندين برابر براي كنترل مردم جهان در اختيار خود دارند.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۹ خرداد۱۳۸۷ | 16:31 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

 

 

به نام خدا

نئورئالیسم و تجدید حیات رهبری آمریکا

28/ فوریه/ 2007

سخنران: بیل ریچاردسون، فرماندار ایالت نیومکزیکیو (ایالتی در جنوب غربی ایالات متحده)

بیل ریچاردسون، فرماندار ایالت نیومکزیکیو که یک کاندیدا برای نامزدی ریاست جمهوری از سوی دموکرات ها است، در همین فوریه 2007 سخنرانی ای « در رابطه با » سیاست خارجی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل انجام داد.

بسیار ممنونم از معرفی دلنواز  شما

در سالهای اخیر، سیاست خارجی آمریکا بیشتر با عقاید تعصب آمیز هدایت شده تا با حقایق، بیشتر با ایدئولوژی بوده تا با تاریخ. بیشتر با افکار واهی و پوچ بوده تا با اندیشه های واقعی.

این فقدان مدیریت واقع گرا ما را به جای خطرناکی برده. در یک عصر تروریستی، آنها قدرت نظامی مان را ضایع کردند، قدرت نفوذ دیپلماتیک ما را تحلیل بردند و خزانه داری دولت را خالی کردند.

آنها دشمنان ما را جسور و ما را از دوستانمان منزوی کردند. آنها روحیه (و اخلاق) تدبیر مان را گیج و مبهوت کردند و امنیت ملی مان به خطر افتاده.

ما در صدد آنیم تا راه و مشی متفتوتی را اتخاذ کنیم. راهی بر پایه واقعیت، نه حیله های یکجانبه گرایی. راهی که دریابد، مهمترین خطر هایی که امروز ما را تهدید می کنند، تنها ما را تهدید نمی کنند، بنابراین، آنها منافع ملی ما را تعقیب می کنند و ما در برخورد با این چالشها باید با دوستانمان، دشمنانمان و هر کس دیگر در این میان کار کنیم.

این یک راه است، نه الفاظ سخت اما کار سختی است. یک راه توانایی اخلاقی، نه دادرسی زاهدانه. یک راه قدرتمند دیپلماتیک، اندوخته شده با یک ارتش قدرتمندو اتحادهای قوی.

این است راه رهبری آمریکا.

یک راه که من معتقدم می تواندبه یک قطب عقلایی برای روبرو شدن فوری با مشکلات جهانی منجر شود. رئیس جمهور جرج بوش به نظر می رسد که فهمیده است که برای موفقیت در سیاست خارجی هم به ارتش قدرتمند و هم به دیپلماسی زیرکانه (و جلوه گر) نیازمند است. زیرا در صورتی که دیپلماسی بدون قدرت باشد، ضعیف است و قدرت بدون دیپلماسی، کور (و اغفال کننده) است.

قبل از اینکه من فرماندار شوم، یک عضو کنگره آمریکا، سفیر آمریکا در سازمان ملل و وزیر انرژی بوده ام. بعد از 15 سال، من همچنین ماموریت های دیپلماتیک بسیاری را هدایت کرده ام، در جایی که پنجه در پنجه با برخی از (مشتریان خشن یا) افراد ناخوشایند جهانشامل صدام حسین، کاسترو، کره شمالی ها و اخیرا بیشتر با بشیر، رهبر سودانی ها بوده ام.

من حاضر بوده ام با همه این افراد خشن (و متعصب) برای انجام آنچه می خواستم با ایشان انجام بدهم زیرا خوار کردن من برای آنها به یک طرف و کفتگو با آنها از سوی دیگر. شما اگر می خواهید با دشمنتان تشریک مساعی کنید، نیاز دارید تا او را بشناسید.

من می دانم هنگامی که شما در یک دست یک چوب بزرگ نگه دارید و در یک (دست) دیگر هویج، حتی افراد بد هم به شما گوش خواهند کرد. شما به آنها حفظ ظاهر برونرفت از یک مسوله غامض را نشان می دهید.

سرزنش (وتنبیه) مردم ضامن موفقیت نیست، اما سر باز زدن از گفت و گو با آنها، معمولا منادی یک شکست است. چنانچه جان اف. کندی گفت: ما هرگز نباید خارج از ترس مذاکره کنیم ولی هرگز هم نباید از مذاکره بترسیم.

من همچنین همکاری نزدیکی با یکسری رهبران فوق العاده مانند بیل کلینتون، کوفی النان و نلسون ماندلا انجام داده ام. من میدانم که رهبران بزرگ با آرمان های تابناک رهنمون شده اند. اما هرگز آنها بوسیله ایدئولوژی ها کور نشده اند. آنها می دانند که برای پیگیری یک بینش برای ساختن جهانی بهتر، شما ابتدا باید جهان را چنانچه واقعیت دارد و چنانچه واقعاً هست ببینید.

برای احیای رهبری آمریکا، ما نیاز داریم که عقاید تعصب آمیز را رد کنیم و یک رئالیسم نوینی را در سیاست خارجی مان بپذیریم.

یک رئالیسم اخلاقی و هدایت شده برای قرن 21. یک رئالیسمی که جهان را از طریق چشمانی سرد نگاه بکند اما چنانچه همین اصول، گرمی را القاء کند.

نئورئالیسم:

آمریکا یک ملت بزرگی است که می داند چگونه از خودش دفاع کند. همچنین ما ملتی هستیم که حاضر به پرداخت غرامت خون شده ایم و همچنین در ابداع  و اختراع آنچه بدان معتقدیم، حق، اندیشه ای است که باید انجام شود و ما یک احساس داریم که به منظور احقاق حقمان بوسیله خودمان، ما باید آماده باشیم، حق را با دیگران بدست آوریم. هنگامی که ما رهبر جهان باشیم، از خودمان بیش از همه دفاع موثر می کنیم.

 و این میل ما برای جستجو کردن و یافتن زمینه های مشترک بوده است. به منظور آمیختن منافعمان با آنهای دیگر، که کلید رهبری موثر تاریخ بلند ما است. رئالیست هایی مانند ترومن و آیزنهاور دریافتند که دفاع کردن از خودمان و اروپا از شوروی، نیازمند یک ارتش قدرتمند است. همچنین آنها فهمیدند که اگر در متفقین، میلی برای پیروزی وجود نداشته باشد، ما نمی توانیم آنها را رهبری کنیم. اینها و رئیس جمهور های بعدی اهمیت و اعتبار اخلاق رهبری را دانستند. ارتش چشمگیر ما و موفقیت اقتصادی ما به قدرت رهبری ما داده شد. ما تعهد ما ب شان بشر شامل رضایت ما برای منازعه در برابر غرض ورزی و تبعیض خودمان- پیروی کردن (از ما) را به دیگران الهام می بخشد. اگر آمریکا دوباره در حال رهبری کردن (جهان) است، ما نیاز داریم تا تاریخ این (رهبری) را به خاطر آوریم و برای باز سازیِ به بی نهایت رساندن (توانمندی) نظامی مان، اندازه ارتشمان را افزایش دهیم، اتحادمان را احیا کنیم و اعتبارمان را به عنوان ملتی که به قوانین بین الملل، حقوق بشر و حقوق مدنی احترام می گذارد، ترمیم کنیم.

زمانی برای تلف کردن وجود ندارد. برای ما زندگی در زمان های خطرناک که سیاست هایی با وهم و افکار پوچ و واهی شکل گرفته است، خرابی هایی را بیش از این به ما داده و بارگاه بدبختی دیگر شده است.

6 گرایش هستند هستند که جهان ما را تغییر داده اند. ما در صددیم که آنها را درک کنیم و با هم به همه آنها پاسخ دهیم:

گرایش یک، به طور یقین، جدا کردن شخص متعصب در تفکر جهادی از یک بی ثباتی فزون شونده و خشونت بزرگتر خاور میانه است. این گرایش برای سالها رشد داده شده بود اما تهاجم به عراق و فروپاشی آن، رشد آن را تجدید نیرو کرد.

گرایش دوم رشد قدرت و اغوای تبهکاران غیردولتی و شبهه دولتی و تشکیلات مستعد تروریستی در از هم گسیختن اقتصاد جهانی و خرید و فروش سلاح های کشتار جمعی. هر دو این گرایش شبح هولناک تروریسم هسته ای را زیاد کردند. ما می دانیم که القاعده برای اینکه سلاح های هسته ای بگیرد تلاش کرد. ما می دانیم که (A.Q.Khan) پاکستان مواد هسته ای را به دولت های رند و چموش فروخته است، و ما می دانیم که سلاح های هسته ای شوروی سابق که به میزان ناچیزی ایمن هستند وجود دارند. موجودیت یک بازار سیاه مواد هسته ای سندیت خوبی است. تکثیر سلاح های اتمی برای کشور های جدید، فرصت را برای جهادیست ها به منظور بدست آوردن آنها بیشتر افزایش می دهد.

گرایش سوم دگرگون کننده جهان ما، خیزش سریع اقتصاد و قدرت نظامی آسیا، مخصوصاً در چین و هند است.

و گرایش چهارم ظهور مجدد روسیه به عنوان یک مدعی روزافزون بازیگر جهانی و منطقه ای، با یک زرادخانه بزرگ هسته ای، کنترل بر منابع و ((ذخایر)) انرژی و اغوای ناسیونالیزم منازعه گر و جنگ طلب.

ترقی همزمان هند، چین و روسیه نیازمند رسیدگی با ملاحضه و رهبری استراتژیک ما است، به حدی که نیرومندی تسلیحات هسته ای ملت ها ممکن است با یک نظم    پایدار جهانی یکی بوده باشد.

پنمجمین گرایش دگرگون کننده جهان ما همزمانی افزایش در وابستگی متقابل اقتصادی و عدم توازن مالی بدون همراه، تنها بوسیله رشد ظرفیت های سازمانی برای مدیریت این واقعیت ها است.

جهانی شدن، اقتصاد ما را به دلیل محدودیت های منابع، بیشتر آسیب پذیر کرد و صدمه های مالی دورتر از خطوط مرزی ما نشات می گرفتند. مخصوصاً من نگران احتمال (وقوع) یک بحران انرژی جهانی یا اضمحلال دلار های ایالات متحده هستم.

و ششمین گرایش مقابله مبرم و برانگیزاننده ما با روبه زوال رفتن سلامتی و مشکلات محیطی است که به درستی در هدف جهانی است. افزایش دمای زمین و سرایت امراض مانند ایدز به (صرفاً) درون خطوط مرزی ملتها مربوط نمی گردد. و تنگدستی، تضاد قومی و افزایش جمعیت وهمچنین ریزش (هجرت) بر مرزها و تغذیه چیزی است که (مویزس نعیم) آنرا ((پنج جنگ جهانی شدن)) نامیده است. (به انتها رسیدن داروها، خرید و فروش تسلیحات، پول شویی، استعداد ذهنی (روشنگری) و قاچاق بیگانگان).

این 6 گرایش دگرگون کننده، مشکلاتی را برا یما به ارمغان آوردند که در ریشه هایشان بین المللی هستند و نیازمند راه حل های بین المللی خواهند بود. و آنها قاطعانه برای رهبری آمریکا فریاد زدند. اگر دنیا در جلوگیری از تروریسم هسته ای، شکست جهاد گرایان، افزایش همگرایی قدرت ها به یک نظم پایدار، حمایت کردن ثبات تجارت مالی جهانی، نبرد با بلاها و افزایش دمای زمین کامیاب شود، آمریکا به طور یقین بیشترین لیاقت را برای این اعتبار دارد. اگر جهان در برخورد با این چالشها شکست بخورد، آمریکا در هر صورت یقیناً شایسته سرزنش بیشتر است.

ما باید با همه منابع مان با این چالش ها روبرو شویم از ارتشمان تا اقتصادمان و تا سرمایه مان تا القاء کردن دیگران در پیروی کردن از ما.

این نئورئالیسم بینشی است که برای شروع مجدد رهبری آمریکا در قرن بیست و یکم که مستلزم چندین قدم خواهد بود. در درجه اول ما باید اتحادمان را ترمیم کنیم (وبهبود ببخشیم). این ابزار احترام و ارزش ما را برای متفقین و متحدین اعاده می کند و برای ارزشهای دموکراتیکی ای که ما را با یکدیگر متحد می کند، ما باید تعهدمان را به قوانین بین الملل و همکاری های چند جانبه بازسازی کنیم. این ابزارها شورای امنیت را برای بازگرداندن به روابط بین الملل بسط می دهند، و این وسیله اخلاقی سرتاسر سازمان ملل متحد را اصلاح می کند، به حدی که این نهاد حیاتی می تواند با چالشهای قرن بیس و یکم مواجه شود. این ابزار بیشتر، کمک به بدهی (کشور های) جهان سوم است و یک بانک جهانی بر کاهش فقر توجه می کند. این ابزار تغییر کننده مساعدت از قرض کردن به بخشیدن به کشور های فقیر. این ابزار توافقات گفت و گو ها  و پیگیریهای دو دهه را تکمیل می کند که جداً نا برابری دستمزد (و حقوق) حقوق کارگر و محیط زیست را درست می کند. این وسیله بیشتر ابتکاری است برای صندوق بین المللی پول، به حدی که این وسیله می تواند اقتصاد بین المللی پول را از ترس و شوک مالی حفاظت کند. و این ابزار به کنوانسیون های ژنو احترام می گذارد و به دادگاه بین المللی جنایی می پیوندد.

ایالات متحده قبلاً یک الگوی حقوق بشر برای بلند پروازی دیگران بوده و دوباره باید باشد. ما باید در رفتارمان بی عیب و نقص باشیم، و ما باید به کشور هایی که به اعلامیه های جهانی و حقوق بشر احترام می گذارند پاداش دهیم. و ما باید مفید اما راسخ با آنهایی که این را انجام نمی دهند کفت و گو کنیم. زیرا ما باید به حقوق بشر توجه کنیم. ما جداً نیاز داریم آفریقا را ............. کنیم. دو (منطقه ای)  که اخیراً نسل کشی های وحشتناکی در آن اتفاق می افتاد در رواندا و اکنون در دارفور. تاریخ به ما تعلیم داد که اگر ایالات متحده نسل کشی را هدایت نکرد دیگر کسی هدایت نخواهد کرد. ما در صدد سرپوش گذاری بر دارفور هستیم و به جهان اجازه دهیم تا بداند تا زمانی که تهدید های نسل کشی انجام می شود، ایالات متحده باید باید جهان را هدایت کند تا آن را متوقف کند.

همچنین ایالات متحده باید یک رهبر بشود، نه عقب مانده. در تلاش های جهانی برای کاهش گاز های خالی شده (در جو)، ما در صددیم تا به پروتکل کیوتو گرمای جهان- بپیوندیم و سپس در درون آن موفق باشیم. ما باید جهان را با تلاش های یک شخص (مرد) بالانشین برای بهبود عرضه و جنبه تجاری دادن به ........ سایر تکنولوژی ها، رهبری کنیم. ما باید مصرف سوخت فسیلی مان را در یک حرکت نمایشی و سریع قطع کنیم و به دیگران مانند چین و هند برای پیروی از ما برای یک آینده انرژی قابل تحمل بفهمانیم.

ما در صددیم عمل کردن به تعهدات دیپلماتیک مان را با دیگران، همچون پاداشی برای یک یرفتار خوب، متوقف کنیم. سرپیچی رئیس جمخور بوش برای متعهد کردن رژیم های منفور (و مضر)، فقط تقویت و نیرومند کردن آنها را برای تمایلات پارانوید و بدبختی بیشتر را به همراه داشت.

بی فایدگی این سیاست بیشتر به شکل تراژدی در توجه به ایران و کره شمالی روشن است که با بی حرمتی ها و تهدید هایی با افزایش برنامه هسته ای شان یه واشنگتن پاسخ دادند.

ابزار مذاکره

 تاريخ : چهارشنبه ۱۴ فروردین۱۳۸۷ | 8:18 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

نگاه آمریکا به امنیت بین المللی


نویسنده: سید محمد کاظم سجادپور

 

 

بحث در باره امنیت بین المللی و آمریکایی تردید استراتژیک موضوع برای همه بازیگران سیاست جهانی است و در این راستا برآیند پاسخ به 2 پرسش بنیادین، روشن کننده ابعاد پایه ای و کلیدی رابطه آمریکا و امنیت بین المللی است. اول آنکه آمریکا امنیت بین المللی را چگونه می بیند و در عرصه امنیت بین المللی چگونه عمل می کند و دوم آنکه دیگر بازیگران، جایگاه آمریکا در امنیت بین المللی را چگونه می بینند و چه رفتاری در قبال آمریکا دارند.

 

در پاسخ به پرسش اول یعنی نگرش و رفتار آمریکا درخصوص امنیت بین المللی، مقدمتاً باید 2 مفهوم را مطرح کرد تا در پرتو آنها بتوان به کنکاش درباره آمریکا وامنیت بین المللی پرداخت. مفهوم اول عدم اطمینان (uncertanity) در امنیت بین المللی است؛ بدین صورت که در دوران جنگ سرد، طرح مباحث امنیت بین المللی، با اطمینان و روشنی روبه رو بود. فروریختن سیستم بین المللی مبتنی بر جنگ سرد که حدود 4 دهه تداوم و ثبات داشت، چهارچوب های تجزیه و تحلیل امنیت بین المللی آمریکا و اقدامات استراتژیک این کشور برای ثبات بین المللی را از اطمینان و روشنی برخوردار کرده بود. معلوم بود که دشمن کیست، چگونه عمل می کند و چگونه باید در مقابل آن اقدام کرد. ادبیات استراتژیک وامنیتی گسترده ولی کم و بیش روشنی، ذهنیت بین المللی آمریکا را شکل میداد و برنامه ریزی های نظامی آن کشور و تعیین حوزه های برخورد احتمالی، قابل مهندسی بود. اما این اطمینان در سیستم بین المللی بعد از جنگ سرد وجود ندارد و آمریکا، در ارزیابی و تهدیدات استراتژیک و پاسخگویی به آنها با درجه ای بالا از عدم اطمینان روبه روست.

 

مفهوم دوم، امنیتی کردن(Securitization) پدیده ها، جریانات، شخصیت ها و هویت هاست؛ بدین صورت که در ادبیات امنیتی، درسال های معاصر، این بحث مطرح شده که سخن از تهدیدات امنیتی، صرفا با واقعیت های محصوص و ملموس بیرونی سروکار ندارد بلکه اینکه چه پدیده ای امنیتی می شود. بستگی تام به برداشت ها، نگرش ها و پردازش های نخبگان حکومت ها دارد و آنها هستند که با نظریه پردازی ها، پدیده های سیاسی و اجتماعی را ماهیتی امنیتی می بخشند، برخی شخصیت ها را تبدیل به مظاهر نفرت انگیز وامنیت زدا می کنند و نه فقط کشورها دیگر بلکه هویت دیگران و وجود آنها را تهدیدزا قلمداد می کنند. مجموعه این فعل و انفعال که عمدتاً تکیه بر روندهای ذهنی و نگرشی دارد، امنیتی کردن نامیده می شود.

 ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۳ فروردین۱۳۸۷ | 5:40 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

این مقاله را با ذکر منبع اصلی از وبلاگ آقای دکتر فیضی برداشته ام.

مهندسي هويتي سياست خارجی آمريکا در خاوررميانه درقالب گفتمان مبارزه با تروريسم

 

مقدمه:

حمله 11 سپتامبر سر فصل نويني در روابط بين الملل و سياست خارجي آمريکا محسوب ميشود. همچنين اين حادثه بستر تكوين گفتمان مناسب در سياست خارجي را پديد آورد. به عبارتي به هم پيوند خوردن موفقيت آميز چند گفتمان بستر مناسب گفتماني فراهم شد. اين گفتمانها يعني ليبراليسم و امنيت ملي «تروريسم» هستند که زمينه شکل گيري گفتمان نظم ليبرال را برساختند. پس از 11 سپتامبر يکي از تأثيرات مهم آن بروز مرزبندي جديد امنيتي بر مبناي فرهنگ و هويت است. به عبارتي د رتداوم و تکامل تفکر هانتينگتوني جنگ تمدني، مرزبندي جديد را ارزشها و هنجارها تعيين مي‌كنند. و در اين مرزبندي هويت در متن قرار مي‌گيرد. بدين روي خاورميانه مرکز ثقل سياست خارجي آمريکا بعد از 11 سپتامبر شد، چرا که آمريکا ارزشهاي هويتي خود را در تعارض با ارزش و هنجارهاي مردم خاورميانه يافته است. و آمريکا براي اشاعه ليبراليسم و مؤلفه­هاي آن در دموکراسي، مبارزه با تروريسم را ضروري يافته است. هدف امريکا از ايجاد نظم ليبرال مهندسي هويتي خاورميانه در راستاي ارزشها و هنجارهاي خود مي­باشد. در اين نوشتار سوال ما اين است که چگونه تغيير در سياست خارجي آمريکا زمينه گفتماني مناسب را فراهم آورد؟ فرض اين نوشتار بر اساس ديدگاهي معنا محور و سازه انگارانه است که رهبران آمريکا با اتکاء به حادثه 11 سپتامبر ساختار فرصت معنايي لازم را با ايجاد پيوند گفتمانهاي بنيادين هويتي سياست خارجي آمريکا در جهت نظم ليبرال فراهم سازند و با بر ساختن تروريسم به عنوان «ديگري» به نخستين آماج سياست جديد خود در قالب خاورميانه بزرگ مطرح کنند.

 

کارکرد گفتمان در سياست خارجي

گفتمان يکي از نشانه­هاي تأثير گذار در الگوهاي رفتاري کشورها محسوب مي­شود. در هر دوران شکل خاصي از قالبهاي گفتماني ظهور مي­يابد که تأثير خود را بر رفتار سياست خارجي و داخلي به جا مي­گذارد. قالبهاي گفتماني را ميتوان با نشانه­هايي از ساختار حکومتي پيوند داد و از اين طريق بين سياست خارجي و قالبهاي گفتماني رابطه ايجاد نمود. (1) اگر سياست خارجي شکلي از الگوي قدرت باشد در حوزه سياست خارجي نيز نشانه­هايي از قدرت سازي در قالب گفتمان ظهور مي­يابد. از طريق تحليل گفتماني ميتوان الگوهاي متنوعي از رفتار سياسي و بين المللي به کار گرفت. اگر سياست هويت مبناي تفاوت رفتار کشورها و بازيگران تلقي شود، در آن شرايط ميتوان گفتمان را فراتر از فضاي ادراکي تلقي نمود و آن را مجموعه­اي از ادراکات، احساس عمومي و هويت سازي در سطح بين المللي دانست. بر اساس قالبهاي هويتي و چهارچوبهاي گفتماني، الگوهاي رفتار در سياست خارجي شکل مي­گيرد. بنابراين کشورها در قالب گفتماني به سياست خود معنا ميدهند و ميتوان گفتمان را به معناي فرآيندهاي اجتماعي و نظامهاي شناخت دانست که معنا از طريق آن توليد، تثبيت، تجربه و متحول مي­شوند. گفتمانها هستند که امور را بهنجار، طبيعي و امکان پذير مي­سازند. ميدان کنشهاي مماس را تعريف ميکنند و هويتها و ظرفيتهاي اجتماهي را توليد مي­نمايند. بنابراين گفتمانها مولد هستند، آنها راههاي خاصي از موجوديت در جهان و عمل در آن را معنادار ميکنند. و به يک رژيم حقيقت شکل ميدهند که راههاي ديگر کنش و هويت را حذف مي­کنند. (2) به طور کلي گفتمانها تأسيس کننده ابژه و سوژه ميباشند و هر گفتمان مبتني بر بسياري از سمبلها مي­باشد. در سياست خارجي آمريکا ميتوان ابژه‌هاي مختلفي را مد نظر قرار داد که بر مبناي قالبهاي گفتماني پديد آمده­اند. در گفتما سياست خارجي آمريکا نشانه­­هايي از قالب قواعد ادراکي رهبران سياسي وجود دارد که اين قواعد ميتواند در چهارچوب ايدئولوژي شکل گيرد. آنچه به عنوان تروريسم و بنيادگرايي اسلامي مورد توجه نومحافظه کاران قرار مي­گيرد. ميتوان انعکاس قواعد ايدئولوژيک دانست. بنابراين آمريکا توانست پس از 11 سپتامبر نشانه­هايي از تمايز گفتماني را بين خود و «ديگران» ايجاد نمايد. در اين تمايز گفتماني «خود» آمريکا تلقي مي­شود و «ديگري» انعکاس راديکالسيم اسلامي دانست. در تبيين نظريه گفتماني، هر گونه تغيير و دگرگوني را ميتوان بر اساس تحولات دائمي سوژه­ها توضيح داد. به عبارتي سوژه­ها تلاش مي­کنند تا شکل خاصي از تمايز را بين خود و ديگران ايجاد نمايند. نکته­اي که بايد به آن توجه کرد اين است که در هر زمان در هر جامعه و در سطوح مختلف گفتمانهاي متعددي هستند که به يک اعتبار فرهنگ جامعه را تشکيل مي­دهند و کنگشران با تکيه بر اين فرهنگ، سياستهاي خود را عرضه مي­کنند. در نتيجه بر منافع فرهنگي تکيه مي­کنند که ساخت اجتماعي نويني را امکان پذير مي­سازد. (3) برخي نظريه پردازان گفتمانها را با عنوان جعبه ابزاري ياد مي­کنند که قابليت آن را داشته باشد که اهداف آنها را توجيه کند و مشروعيت بخشد. نومحافظه­ کاران به عنوان جنبش اجتماعي در ميان عناصر گفتمانهاي مختلف، گفتماني نوين خلق کردند که همراه با تکوين هويت­هاي جديد از خود و ديگري است. اگر کنشگران خواهان ايجاد تغيير موفق شوند بر گفتمانهايي تکيه کنند که نقش بنيادين هويت هويت‌سازي براي بخشهاي گسترده از جامعه سياسي داشته باشد و كنش‌هاي خاصي را ضروري سازد و آماجي را به عنوان ديگري مشخص سازد که خود در تضاد با آن به خويشتن هويت مي­بخشد، امکان ايجاد تغيير فراهم مي­شود.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۲۶ اسفند۱۳۸۶ | 7:30 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به رغم این که به نظر می‌رسد جنگ روانی غرب با محوریت" احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه برنامه هسته ای ایران "طی روزهای اخیر کاهش یافته و به خصوص در جبهه آمریکایی این بخش از عملیات، نشانه‌هایی از ردازی‌هایی از تضعیف بیش از پیش جبهه جنگ روانی علیه ایران جلوگیری کند.

مقام های آمریکایی در طول یکی دو هفته اخیر تلاش داشتند تا افکار عمومی را متقاعد کنند که آنچه درباره احتمال حمله نظامی به ایران مطرح می شود واقعیت ندارد، از جمله" جرج بوش " رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که" طرح مساله حمله نظامی به ایران ساخته و پرداخته دشمنان ما است.  دیک چنی " معاون وی نیز تاکید کرد که واشنگتن" گزینه دیپلماتیک "را در قبال ایران دنبال خواهد کرد، هر چند وی به عنوان تندروترین عضو همچنان تاکید کرده است که" همه گزینه‌ها روی میز رئیس جمهور قرار دارد".

" رابرت گیتس " وزیر دفاع آمریکا نیز با عصبانیت به خبرنگاران سوال کننده گفت که" چند بار بگویم ما قصد حمله به ایران را نداریم. " " کاندولیزا رایس" وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن" رد هر نوع حمله نظامی به ایران "سخن از طرح" تغییر ۱۸۰درجه جهت گیری آمریکا نسبت به ایران "به میان آورد.

دقیقا در گرماگرم اعلام این مواضع شبکه خبری" بی‌بی‌سی " با ارسال خبری با عنوان" عملیات نظامی آمریکا علیه ایران گسترده خواهد بود "موجی الی احتمال حمله به ایران را" گسترده و قریب الوقوع " اعلام کرد و خبر از طرح های پنهانی در خصوص حمله نظامی به ایران داد که سیاستمداران آمریکا و حتی نخست وزیر انگلیس نیز آشکارا آنرا تکذیب کرده اند.

هرچند در این جریان خبری بی‌بی‌سی تنها نیست و برخی دیگر از رسانه های مکتوب انگلیس از جمله روزنامه " گاردین " نیز همین خط را دنبال کرده است.

اما چرا انگلیسی‌ها بطور کلی و شبکه بی‌بی‌سی بطور اخص آهنگ جنگ را می نوازند؟ رفتار انگلیسی‌ها ریشه در چه اندیشه‌ها و رویدادهایی دارد؟ در تحلیل رفتار رسانه ای انگلیس در عملیات روانی علیه ایران نظریه های گوناگونی مطرح است.

یک نظریه این است که انگلیسی‌ها با دام گستری برای کاخ سفید به دنبال اهداف پنهان و کلان در خاورمیانه و نظم جدید بین‌المللی هستند. در واقع ریشه سیاست انگلیس در درگیر کردن" پنتاگون "علیه ایران به اندیشه احیای سلطه بلامنازع خود در خاورمیانه بر می‌گردد. خاورمیانه نزد انگلیسیها به عنوان" حیاط خلوت "آنها محسوب می‌شود.

اگر آمریکای لاتین و حوزه "کارائیب " حیات خلوت آمریکا محسوب می‌گردد و اگر آسیای مرکزی و قفقاز حیات خلوت روسها بشمار می‌آید، خاورمیانه نیز در استراتژی انگلیسی‌ها جایگاه ویژه خود را دارد.

انگلیس از زمانی که قدرت امپراطوریش رو به افول نهاد و ناگزیر هژمونی آمریکا را در خاورمیانه پذیرفت، همواره به دنبال ایجاد چالش داشت. در همین راستا برخی از تحلیل گران مدعی شده آند که انقلاب ایران از نظر انگلیس حرکت مثبتی تلقی می‌شد زیرا که این انقلاب پایان نفوذ ری کاخ سفید در ایران بود. اکنون که آمریکا به تعبیر "ریچارد هاس " رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در شرف پایان عصر خود در خاورمیانه است و هژمونی خود را در منطقه از دست داده و وضعیتی شبیه دوران امپراطوری ورمیانه پیدا کرده، بهترین فرصت در بازیابی قدرت افول یافته انگلیس است.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۲۶ اسفند۱۳۸۶ | 7:25 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

آمريکا و کثيف ترين جنگ معاصر

 

اگر رسانه‌های آمریکایی امروز بر طبل دمکراسی نوین در عراق می‌کوبند، اما ملتهای جهان فراموش نکرده‌اند که این جنگ برای استقرار دمکراسی آنگونه که جرج بوش مدعیست، نبوده است. آمریکا به بهانه وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق این جنگ پلید را آغاز کرد ، اما وقتی وارد عراق شد این کشور بیش از اینکه انبار تسلیحات کشتار جمعی باشد پادگان مردمان گرسنه بود.

آنچه در اشغال عراق همواره به عنوان معیاری برای سنجش در نظر گرفته می شود قربانیان و نوع آنها در طول چهارسال از اشغال این کشور اسلامی است.

براساس خوشبینانه‌ترین گزارش وزارت دفاع آمریکا از آغاز اشغال عراق تاکنون بیش از ۵۰هزار نفر از شهروندان بیگناه عراق به قتل رسیده‌اند.

در مقابل تعداد سربازان کشته شده آمریکا در عراق سه هزار و ۲۱۹نفر و تعداد کشته‌های طرف دیگر جنگ یعنی تروریستها هفت هزار نفر بوده است.

از خسارتهای مادی به تاسیسات زیربنایی عراق همین بس که هنوز مردم عراق از نعمت برق محرومند و به آب شرب سالم دسترسی ندارند و فرآورده‌های نفتی از تریاک هم نایابتر است.

مردم عراق در ازای هر شش تا پنج ساعت خاموشی یک ساعت از برق شهری برخوردار می‌شوند و آب بسیاری از مناطق نیز اصلا برای آشامیدن توصیه نمی شود.

در این میان غم انگیزترین مسئله نبود فرآورده‌های نفتی در کشوری است که یکی از غنی‌ترین منابع فسیلی جهان را دارد.

تنها دلگرمی و دستاورد امید بخش مردم عراق و سیاسیون این کشور که در هر مناسبتی آن را به رخ می‌کشند برگزاری انتخابات سراسری مجلس نمایندگان و تایید قانون اساسی در همه پرسی عمومی است که در سال ۱۳۸۴اتفاق افتاد.

دولت عراق می‌تواند احساس افتخار کند که امسال بزرگترین بودجه تاریخ عراق را با اعتبار ۴۱میلیارد دلار بسته است اما آیا می‌تواند جلو فساد اقتصادی را بگیرد که مهمترین تهدید برضد این بودجه کلان است.

براساس آمار سازمانهای بین‌المللی ، عراق جزو فاسدترین کشورهای جهان از حیث فساد اقتصادی و اداری است.

در چنین شرایطی آمریکا مدعی آزادی و عدالت یکی از فاسدترین چهره‌های عراق را دزدانه از زندان به خارج عراق فراری می‌دهد.

"ایهم السامرایی" وزیر سابق برق در دولت انتقالی "ایاد علاوی" متهم به هدر دادن و اختلاس یکصد میلیون دلار از دارایی‌های عمومی عراق با کمک آمریکا به خارج فراری داده شد تا دست عدالت به او نرسد.

عراقیها می‌توانند خوشحال باشند که با دستان خود دیکتاتور سابق عراق و برخی مسوولین رژیم بعث را محاکمه و به مجازات عادلانه می‌رسانند اما شاید فراموش کرده‌اند که آمریکا بیش از یکسال قبل ۲۵تن از مهمترین مسوولین سابق بعث را از زندان فراری داد.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۲۶ اسفند۱۳۸۶ | 2:52 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

تبليغات در خدمت عمليات رواني آمريکا

 

تبلیغات شامل استفاده ماهرانه از تصاویر شعارها و سمبل‌هایی است که با پیش داوری‌ها و احساسات ما بازی می‌کند. لذا در آن، پیام‌های مربوط به یک دیدگاه، با هدف نهایی پذیرش داوطلبانه آن از سوی مخاطب، به وی ارائه می‌گردد.
چکیده:

نویسنده، به بهانه افشای پرداخت رشوه از سوی یک موسسه پیمانکار ارتش آمریکا در عراق به روزنامه نگاران عراقی، به بررسی نقش تبلیغات روانی در سیاست‌های جنگ افروزانه دولت ایالات متحده پرداخته است. استفاده از روش‌هایی نظیر بر چسب‌زنی، هراس افکنی، طرح ادعاهای واهی، پرداخت رشوه به روزنامه‌ها و مجلات و شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برای ارائه اخبار و مطالب جهت دار، به همراه بهره گیری از کارشناسان و تبلیغاتچی‌های متخصص در فروش کالاهای مصرفی، تاریخچه‌ای پر فراز و نشیب در دهه‌های اخیر داشته است. در آستانه حمله آمریکا به خاک عراق، دولت این کشور که از پیروزی‌های خود در افغانستان به وجد آمده بود، با بهره گیری از انواع تبلیغات روانی، تلاش نمود تا زمینه این تجاوز را در جهان عرب به وجود آورد. البته نظر سنجی‌های مختلف نشان داده‌اند که امریکا هرگز نتوانسته در میان جامعه عرب به ویژه جوانان، به محبوبیت قابل توجهی دست یابد.

همان طور که آفیکیونادوز بازیگر فیلم «کازابلانکا» موذیانه به بازپرس فاسد پلیس «لوییس رینولت» می گوید: «من شوکه شدم»، کاخ سفید هم اعلام نمود، به دلیل اینکه یکی از موسسات طرف قرارداد پنتاگون با اعطای رشوه به روزنامه نگاران عراقی، به انتشار تبلیغات جهت دار در روزنامه‌های عراق پرداخته، شوکه شده است. اما سخنگوی کاخ سفید حاضر به افشای نام این موسسه آمریکایی نشد. البته شهروندان امریکایی نیز باید شوکه شوند، هنگامی که بفهمند، همین افراد، حداقل به دو روزنامه نگار امریکایی مبالغی پرداخته‌اند تا در نشریات خود مقالات و مطالبی در حمایت از دولت حاکم منتشر کنند و به علاوه، با حضور در برنامه‌های تلویزیونی چند شبکه محلی، به کاری که تبلیغات جهت دار خوانده می‌شود، بپردازند. البته کنگره و یا رسانه‌های ملی نباید در قبال استفاده از تکنیک‌های تبلیغاتی که سابقه کاربرد آن به دوره جنگ جهانی اول باز می‌گردد و از سوی دولت آمریکا و سایر دولت های دنیا از آغاز پیدایش رسانه‌های جمعی مدرن به کار گرفته شده است، شوکه شوند.

این حمایت‌ها در مقابل شکنجه زندانیان و یا استقراق سمع‌های غیرقانونی، بسیار کم اهمیت خواهد بود، به ویژه اینکه سوء استفاده از قدرت در این ملت (امریکا)، حقیقتی است که باید واقعا از آن ترسید.

مشکل اصلی در مورد اقدامات تبلیغاتی ناشیانه دولت ایالات متحده در عراق این است که آنان در منطقه‌ای از دنیا به فعالیت‌ مشغولند که تهدید و یا خرید روزنامه‌نگاران از سوی صاحبان قدرت، چندان سابقه‌ای ندارد. در این وضعیت، به سختی می‌توان ادعا کرد که فرماندهان ارتش امریکا در عراق نیز از همان قواعد استفاده شده در داخل ایالات متحده بهره می‌برند.

اما روش‌های تبلیغاتی موفق گذشته اینک در عراق فاقد کارایی لازم هستند. نکته قابل تامل این است که دولت بوش در تبلیغات خود برای مردم امریکا، در برابر تبلیغات انجام گرفته برای اعراب، موفقیت بیشتری داشته است. سابقه تبلیغات گسترده و جهت دار به سال‌های جنگ جهانی اول باز می‌گردد. درس‌های آموخته شده از تبلیغات خام و ناپخته آن دوره، از سوی کارشناسان بخش‌های فنی الکترونیک در دنیای رسانه‌ها مطرح شده بود. با توجه به سوابق این امر، تبلیغات بیش از هر چیز بر احساسات تاثیر می‌گذارد و اغلب با نادیده گیری دلایل و واقعیت‌ها، به روان و اندیشه مخاطب می‌رسد. تبلیغات یک بازی فکری است و تبلیغاتچی‌های ماهر با احساسات عمیق شما بازی و از ترس‌ها و پیش داوری‌هایتان سوء استفاده می‌کنند.
دو پژوهشگر عرصه تبلیغات آنتونی پراتکانیس و الیوت آرونسون تبلیغات مدرن را «ارائه پیشنهادی‌های گسترده» و یا «تاثیرگذاری با استفاده از دست‌کاری سمبل‌ها و روان شناسی فرد» می‌خوانند.آنان می‌گویند:« تبلیغات شامل استفاده ماهرانه از تصاویر شعارها و سمبل‌هایی است که با پیش داوری‌ها و احساسات ما بازی می‌کند. لذا در آن، پیام‌های مربوط به یک دیدگاه، با هدف نهایی پذیرش داوطلبانه آن از سوی مخاطب، به وی ارائه می‌گردد.»


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲۱ اسفند۱۳۸۶ | 6:11 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

معماي امنيتي جهان پس از 11 سپتامبر (با تاكيد بر خاورميانه)

 

با فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و تبديل شدن نظام بين الملل از دو قطبي به تك قطبي و يا يك- چند قطبي با هژموني آمريكا، دوران جديدي در نظام بين الملل آغاز شد. فروپاشي شوروي و آغار دوران گذار ليبرال- دموكراسي به عنوان پايان تاريخ، جهان را پيش روي مسائل امنيتي نويني قرار داد. نظام بين الملل، چالشهاي متعددي را در اين عصر به خود ديد كه مي توان آنها را منحصر به فرد دانست. با تك قطبي شدن اين نظام بين الملل، آمريكا عملاً در يك دوره اي، در سياست خارجي خود عقيم ماند. بدين معني كه دشمني وجود نداشت تا آمريكا بتواند در سياست خارجي خود به اقدامات امنيتي و همكاري هاي خود با ساير كشورها از آن به عنوان يك توجيه در افكار عمومي جهان و ايالات متحده براي استمرار بخشي به روند هژمونيك خود استفاده نمايد. در حقيقت آمريكا در اين دوره قدرتي بدون دشمن بود و رقبايش آن را در عرصه امنيتي تهديد نمي كردند. از پايان جنگ سرد تا 11 سژتامبر را مي توان دوران فترت سياست خارجي آمريكا نام نهاد.

11 سپتامبر اتفاق و يا به عقيده عده اي سناريويي در جهت منافع ملي ايالات متحده بود كه بتواند دشمن جديدي را براي خود تعريف كند تا با طرح مسئله خودي و غير خودي و به بهانه دشمن مجهول الهويتي با چاره جويي از تئوري پاسيفيسم درچكمه به بسط منافع و هژموني خود در نظام بين الملل بپردازد.

اما اين مسئله جهان را با چالشهاي امنيتي نويني روبرو ساخت. تحولات خاورميانه از دو جهت شدت يافت ودر ماهيت خود دگرگون شد:

 

1-  لشكركشي آمريكا به عراق و افغانستان و افزايش جنگ افزارهاي نظامي منطقه  به منظور تحصيل امنيت.

2-  تمايل ورود كشورهاي منطقه به باشگاه هسته اي و نيز دستيابي برخي از آنها به انرژي هاي نو و در سطح نظامي دست يابي به سلاح هاي هسته اي.

به همين جهت با دست يابي كشور هاي جديد به سلاح هاي هسته اي كه در مسئله توسعه و نوسازي خود دچار چالشهاي گوناگون هستند و به رغم آن دموكراسي و دموكراتيزاسيون براي اين كشورها همچون كابوسي براندازانه مي ماند، آيا مي توان گفت كه جنگ افزار هاي لجستيك و جنگ افزارهاي هسته اي تنها در خور يك عامل بازدارنده عمل مي كنند؟

 ادامه مطلب
  • دانلود کتاب
  • ایران رمان