تاريخ : شنبه ۱۳ خرداد۱۳۹۱ | 15:32 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

چگونه پيمان منع جامع آزمايش‌هاي هسته‌اي جاده بازكن غربي‌هاست؟

ديوار بلند (C T B T) بين داراها و ندارهاي هسته‌اي

رضا رضایی (مصدق)

معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای (C.T.B.T)، پیچیده ترین معاهده ای است که حاصل 55 سال تجربه در کنترل تسلیحات، جاسوسی و ضد جاسوسی است. این معاهده مکمل معاهده منع تکثیر سلاح های هسته ای (N.P.T) است که جهان را به طبقه داراها و ندارها تقسیم می نماید.

در نوشتار حاضر در صدد آنیم تا رژیم بازرسی را مطابق آنچه سازمان پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای تدارک دیده است، مطالعه نماییم و سپس به مسائل راهبردی ایران در رابطه با این پیمان بپردازیم. مطالب ذیل از سایت اینترنتی این سازمان اقتباس شده است.

متن کامل در ادامه مطلب.

لینک مطلب در سایت رسمی سازمان پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای (CTBTO)

لینک مطلب در سایت روزنامه جوان

لینک مطلب در سایت شفاف


برچسب‌ها: رضا رضایی مصدق, CTBT, NPT, انرژی هسته ای

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۰ | 15:14 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

پویش های روابط بین المللی پس از بحران اقتصادی غرب

اسماعیل رضایی

رضا رضایی مصدق

 

ما در این مقاله در صدد آنیم تا تحت تاثیر چارچوب تحلیلی مکتب کپنهاگ، آنچنان که مفهوم امنیت در نظام بین الملل، چارچوبی تحلیلی نوینی را در آن مکتب تحقق می بخشد، به این مسئله بپردازیم که در رابطه با آنچه منطقه گرایی و مجموعه های امنیتی نامیده می شود، چگونه بوسیله یک قیاس تاریخی، می توان پویش های روابط بین المللی را پس از بحران اقتصادی غرب را به شیوه ای علمی پیش بینی کرد.

برای مشاهده نسخه PDF و منتشر شده اینجا کلیک کنید.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ | 7:9 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)
تاریخ دیگر چراغ زندگی در زمان حاضر هم نخواهد بود. این آینده است که در عصر جدید رفتار ها و انتخاب ها را تعیین می کند. رضا رضایی مصدقتاريخ : دوشنبه ۲۹ فروردین۱۳۹۰ | 0:36 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

به نام خدا

مولفه های نوین روابط بین المللی فاجعه هسته ای فوکوشیما

رضا رضایی مصدق

اگر به واقع تحولات و محیط های امنیتی پس جنگ سرد را یک مبنای تاریخی برای مصادیق نوین تهدیدات و طیف جدید تهدیدات غیر نظامی -به عنوان محور مطالعات سنتی- در نظر بگیریم، آنچنان که از سوی اغلب صاحبنظران این تلقی مفروض گردیده است، مسئله تهدیدات ناشی از چالش های محیط زیستی اهمیتی دو چندان یافته است. هر چند این تهدیدات به دوران پس از جنگ سرد محدود نمی شود.

در هر حال مسئله محیط زیست و رابطه آن با مسائل سیاسی و بین المللی در رویکردی نوین محور بسیاری از مطالعات در این حوزه قرار گرفت و اکنون شاهد آن هستیم که ورود محيط زيست به مطالعات امنيتي منحصر به طرح مسائلي از قبيل راهبرد ويژه استفاده از منابع طبيعي، معضل پارگي لايه ازون، باران هاي اسيدي، کمبود آب آشاميدني سالم و ديگر مشکلاتي از اين گونه، نشده و سعي بر ايجاد ارتباطي دقيق تر بين امنيت و محيط زيست مي باشد. چنانچه هویداست در این رویکرد مفهوم امنیت تنها دولت ها را در بر نگرفته و افزون بر آن افراد، گروه ها، جانداران و جهان را نيز شامل مي شود.

در عین حال با گرایش روز افزون کشورها به دست یابی به انرژی های هسته ای و انرژی های نو این مسئله نیز همچنان کانون بسیاری از مطالعات اینچنینی را از آن خود کرده است. با نیاز فزاینده کشورها به انرژی، این مسئله هر روز منافع و چالش های نوینی را بوجود می آورد. پیداست که مسئله انرژی های نو و تهدیدات زیست محیطی یک معمای نوینی را بوجود آورده است.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۱۷ خرداد۱۳۸۹ | 17:18 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)دکتر قدیر نصری

توضیح

باری بوزان، از نظریه پردازان پرآوازه امنیت بین الملل است. او طی سی سال اخیر دهها کتاب و مقاله معتبر و موثر نگاشته و در بنیانگذاری مکتب کپنهاگ و مکتب انگلیسی، نقش تعیین کننده ای داشته است. بوزان به مسائل خاورمیانه نیز پرداخته است و طی سفرهایی علمی به ایران در مراکز مطالعاتی مهمی، سخنرانی کرده است. در این نوشتار به یکی از نکته های عمیق بوزان در باب خاورمیانه و بویژه شرق خاورمیانه می پردازیم. بوزان این نکات را پنج سال پیش گفته است، اما گذر سالها و مرور تحولات پنج سال اخیر، اهمیت و عمدتاً صحت تحلیل بوزان را نشان می دهند. او معتقد است خاورمیانه، بواسطه پاره ای عوامل، که در زیر می آید، ذاتاً منازعه پرور است و درک ریشه و شیوه این منازعه، مستلزم توجه به سه فرمول به هم پیوسته زیر می باشد؛ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۲۷ اردیبهشت۱۳۸۹ | 1:55 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

مکتب کپنهاک، مکتب صلح

از انديشه هاي امنيتي مکتب کپنهاک تا چالش هاي فراروي آن براي تحقق صلح

ورود به بحث:

فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و پايان جنگ سرد، شکل گيري نظم نوين جهاني، ظهور بازيگران فراملي و فرادولتي، روند جهاني شدن و ... موجب شد تا بحثي کاوشگرانه پيرامون مطالعات امنيتي و چيستي آن مطرح گردد. بويژه آنکه فروپاشي رقابت ميان آمريکا و شوروي در قالب جنگ سرد، ضمن آنکه ادبيات سياسي و امنيتي را دگرگون کرد بلکه اکنون، فرصت تازه اي به منظور بسط مطالعات امنيتي را خارج از محدوده و چارچوب تنگ منازعه دو ابر قدرت فراهم آورده است.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۲۱ اسفند۱۳۸۶ | 3:27 | نویسنده : رضا رضایی (مصدق)

                           

 

به نا  خدا

پيوستگي مفهوم امنيت در روابط بين الملل

با رويکرد خليج فارس

 

 

خلاصه مقاله:

 

كشورهاي منطقه خليج فارس ، داراي امنيت پيوسته و ناگسستني هستند .اين امر صرفاً به دليل موقعيت ويژه خليج فارس نيست. بلكه نوع حكومت هاي برآمده از اين موقعيت، فرهنگ سياسي، ساختار اقتصادي، نوع و چگونگي ملل آن و مشروعيت سياسي دولت كشورهاي منطقه ازجمله اين عواملند. بدين سبب جزيره اي عمل كردن نهادهاي امنيتي و فقدان برنامه يكپارچه ضمن انكه امنيت سازي را مختل مي نمايد مدريت نا امني را نيز با مخاطرات بسيار زيادي مواجه خواهد ساخت. با وجود پيوستگي مفهوم امنيت در حوزه خليج فارس، كشورهاي آن، به منظور تامين امنيت خود ، عملا جزيره اي عمل مي كنند.

 

     حال اين مقاله در صدد است تا پس از بررسي علل جزيره اي عمل كردن كشورهاي اين حوزه و ضرورت تحول آنها در عرصه هاي گوناگون به اين سوال مهم پاسخ دهد كه آيا امنيت در خليج فارس داراي پيوستگي است؟ ( چرا و چگونه؟)

 

گفتني است در اين رابطه براي الگو سازي امنيت، بايد ضمن شناخت جوامع اين كشورها، نوع حكومت ها، ارزشهاي موثر بر تصميم گيري ملت ها و چگونگي روابط ميان دول اين حوزه و .... را بررسي كرد:

 

در اين مقاله نگارنده درصدد است بر اساس رهيافت مكتب كپنهاك بر چگونگي اين موضوع بپردازد.

 

گفتني است تاكنون خود كشورهاي منطقه به طور جدي به دنبال تامين و تحصيل امنيت در اين حوزه توسط خودشان و بدون وابستگي به قدرت هاي فرا منطقه اي نبوده اند.

 

واژگان كليدي :

 

مكتب كپنهاك، امنيت، پارادايم، دكترين، رانتير، پان عربيسم، امنيت موسع و امنيت مضيغ

 

سطح تحليل:

 

دولت در روابط بين الملل به طور اعم و در خاور ميانه به طور اخص مهم ترين واحد  عمل كننده در نظر گرفته شده است. همچنين ، دولت  كانون اصلي سياست گذاري در مورد مسائل مربوط به امنيت ملي به شمار مي رود؛ بنابر همين دلايل هدف اصلي تهديدهاي امنيت ملي، دولت مي باشد.


برچسب‌ها: رضا رضایی مصدق, امنیت, روابط بین الملل, خلیج فارس, پیوستگی امنیتی

ادامه مطلب
  • دانلود کتاب
  • ایران رمان